Artykuły

Poznań buduje nowe mieszkania lokatorskie

Poznań buduje nowe mieszkania lokatorskie

Polska spółdzielczość mieszkaniowa ponownie, choć ciągle jeszcze zbyt wolno, zaczyna angażować się w nowe inwestycje mieszkaniowe. W Poznaniu zapadły decyzje o rozbudowie zasobów spółdzielczych w systemie mieszkań lokatorskich.

 

Sama budowa, to najkrótszy ze wszystkich etapów inwestycyjnych. Zanim zostanie wbita w ziemię przysłowiowa łopata, trzeba przejść mnóstwo procedur, które są niezbędne do rozpoczęcia najważniejszego – wzniesienia budynku i oddania go w użytkowanie oczekującym członkom spółdzielni.

 

Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma spore możliwości rozbudowy i postanowiła z tego faktu skorzystać

 

Rozmawiamy z Michałem Tokłowiczem, zastępcą prezesa zarządu PSM w Poznaniu.

 

Większość zarządów spółdzielni mieszkaniowych nastawia się jedynie na eksploatację posiadanych w zarządzie zasobów mieszkaniowych. Co skłoniło zarząd PSM do uruchomienia na swoim terenie Narodowego Programu Mieszkaniowego?

Najkrócej mówiąc, fakt posiadania gruntu, który najefektywniej wykorzystać można właśnie przez budownictwo mieszkaniowe.

 

Zawsze trzeba jakoś zacząć. Ile lokali planujecie Państwo na początek a ile docelowo?

Zarząd Spółdzielni otrzymał zgodę na zaciągnięcie kredytu budowlanego w kwocie 20 milionów złotych, co pozwoli nam wybudować w pierwszym etapie aż 90 mieszkań.

 

poznan kondygnacje

 

Jak zareagowali członkowie spółdzielni na możliwość rozbudowy zasobów i oczywiście na możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu za tak niewielkie, relatywnie, pieniądze?

Zareagowali różnie, jedni z obawą o ryzyko związane z budową mieszkań, inni z nadzieją na poprawę swoich warunków mieszkaniowych lub ich zaspokojenie.

 

Spółdzielnia nie zarabia na budowie mieszkań lokatorskich. Członkowie spółdzielni pokrywają jedynie koszty budowy. Gdzie zatem interes dla spółdzielni?

Interes spółdzielni polega na takim zagospodarowaniu posiadanego gruntu, który nie będzie generował strat, zaś jej ogólne koszty ogólne rozłożą się na większą powierzchnię lokali.

 

poznan mieszkania

 Warunki przedstawione w grafice nie stanowią oferty w rozumieniu prawa handlowego i kodeksu cywilnego lecz są przykładem możliwości według wstępnych wyliczeń związanych z inwestycją

 

Czy sądzi Pan, że inne spółdzielnie powinny iść Waszym śladem i też podjąć wyzwanie rozbudowy zasobów? Czy może lepiej pozostawić wszystko w rękach deweloperów?

O ile spółdzielnie mieszkaniowe posiadają grunty pod zabudowę, powinny rozpatrzyć alternatywę ich zabudowy w systemie budowy mieszkań lokatorskich.

 

Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają szansę stać się ponownie głównym graczem na rynku budowy mieszkań? A może procesu deweloperyzacji nie da się już odwrócić?

Lobby deweloperskiego nie da się pokonać, ale można mu trochę „krwi napsuć” przez realizację budownictwa czynszowego w spółdzielniach mieszkaniowych.

 

W tym momencie zostało już cierpliwe oczekiwanie na efekt końcowy, czyli nowe mieszkania lokatorskie w Poznaniu. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy informować o postępach tej spółdzielni.

 

Zapisz się na mieszkanie