Artykuły

Czas na nowe mieszkanie

Czas na nowe mieszkanie

Wyprowadzka od rodziców, wspólne zamieszkanie z ukochaną osobą, powiększenie rodziny lub po prostu przeprowadzka – jest wiele powodów aby szukać nowego mieszkania. Odpowiedź na kolejne pytanie, kupić czy wynajmować, najczęściej zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Mówi się, że na swoim najlepiej – ale co zrobić, gdy mamy zdolność czynszową, a kredytowej już nie?

 

- Spółdzielcze mieszkania lokatorskie to rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu, ale nie mają możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. W zależności od przyjętej przez spółdzielnię formuły, jest to użytkowanie bądź najem z możliwością dojścia do własności po kilku latach najmu, co oznacza możliwość wykupu mieszkania po cenie wybudowania. Lokal spłaca się już w trakcie mieszkania - w czynszu, więc wykup oznacza zapłatę pozostałej części ceny. Spółdzielnie, w przeciwieństwie do deweloperów, budują bez zysku, dzięki czemu cena m² takiego mieszkania jest niższa niż w komercyjnych projektach. Obecnie przygotowujemy inwestycję we Wróblowicach pod Wrocławiem, a prace nad kolejnymi lokalizacjami trwają – mówi Ewa Zysnarska z Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej DOM.

Podpisanie umowy jednak, o ile nie kupujemy mieszkania z rynku wtórnego, to dopiero początek – po tym następuje wielomiesięczny okres oczekiwania na wybudowanie i wykończenie wyśnionego M. Biorąc pod uwagę, jak istotna dla potencjalnych mieszkańców jest terminowa realizacja inwestycji, Spółdzielnia Mieszkaniowa Dom korzysta wyłącznie ze sprawdzonych partnerów, zarówno w procesie realizacji inwestycji mieszkaniowej, jak i pozyskania finansowania. W zakresie organizacji finansowania SM DOM korzysta z usług Mieszkaniowego Domu Kredytowego, spółki z dużym doświadczeniem, jako jedynej w Polsce specjalizującej się ściśle w pozyskiwaniu finansowania dla spółdzielczych projektów budowlanych.

- „Osiedle Pogodne” we Wróblowicach przy granicy z Wrocławiem to już kolejny projekt spółdzielczy, obok Gdańska i Jawora, który planujemy zrealizować wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przy pierwszym projekcie w Jaworze szukaliśmy wiarygodnego partnera, najlepiej z polskim kapitałem, dla którego liczy się odpowiedzialny rozwój -  w ten sposób rozpoczęliśmy udaną współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK koncentruje się na wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, w tym właśnie lokatorskiego budownictwa spółdzielczego i na wynajem. Do tej pory pozyskaliśmy finansowanie na prawie 100 mln zł. Część z 400 mieszkań jest już wydana mieszkańcom – mówi Monika Chełstowska, Pełnomocnik Zarządu Mieszkaniowego Domu Kredytowego.  

Niebawem rozpocznie się rezerwacja mieszkań SM DOM we Wróblowicach, o czym w pierwszej kolejności zostaną poinformowane wszystkie osoby, które zapisały się do bazy osób zainteresowanych mieszkaniem w tej okolicy..

Już teraz można zapisać się do listę osób zainteresowanych mieszkaniem lokatorskim i na wynajem w swojej lokalizacji, aby w pierwszej kolejności dowiedzieć się o nowych inwestycjach spółdzielczych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.

ZAPISZ SIĘ NA MIESZKANIE