Pytania i odpowiedzi

Czy ja też mogę dostać mieszkanie? Kto może dostać mieszkanie?

Słowo „dostać” nie jest tu zbyt trafne. Mieszkanie można przyjąć w używanie czy wynająć. Aby to zrobić należy znaleźć się na liście chętnych, wybrać mieszkanie, podpisać umowę ze spółdzielnią, opłacić wkład własny (10-25% wartości mieszkania w zależności od lokalizacji), wykończyć mieszkanie (odbierane jest w stanie deweloperskim) i opłacać bieżące rachunki (w tym spłaca się już kredyt zaciągnięty na to konkretne mieszkanie i wartość ta liczy się później do wykupu). Po kilku latach używania mieszkanie będzie mogło zostać wykupione na własność ale nie jest to konieczne (jest to decyzja lokatora). Kwota wykupu zostanie pomniejszona o wpłacone środki (wpłacone środki to wkład własny + spłata dotychczasowa kredytu).

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Nie są wymagane żadne specjalne warunki, każdy może takie mieszkanie „nabyć”- czyli wynająć czy też przejąć w używanie z możliwością wykupu. Nie jest badana zdolność kredytowa lokatora. Należy wpłacić wkład własny (10-25% w zależności od lokalizacji), który w razie rezygnacji na którymkolwiek etapie, również po zamieszkaniu, jest zwracany.

 

Co to jest mieszkanie lokatorskie?

Jest to mieszkanie, które po otrzymaniu kluczy wykańczamy i mieszkamy jak w każdym innym mieszkaniu. Jest to mieszkanie, którego właścicielem możemy się stać po kilku latach najmu bądź używania i opłacania czynszu. Ale wykup mieszkania nie jest obligatoryjny. Na początku właścicielem i zarządcą mieszkania jest spółdzielnia. Są dwie możliwości, w zależności od spółdzielni: albo jest to umowa najmu, albo nabywamy lokatorskie prawo do lokalu. Każda z tych umów jest bezpieczna dla lokatora i podlega odrębnym przepisom prawnym. W każdym wypadku, mieszkający ma gwarancję, że (opłacając rachunki) nie zostanie z mieszkania wyprowadzony przymusowo, a w wypadku, gdy będzie się chciał wyprowadzić wkład własny zostanie mu zwrócony. Mieszkania lokatorskiego, do czasu wykupu nie można dziedziczyć, sprzedać, ani stracić w postępowaniu komorniczym. Jest to możliwe po wykupieniu. Mieszkanie można podnająć ale w takim wypadku odpowiadamy za osoby trzecie przed spółdzielnią.

 

Co oznacza „mieszkanie bez kredytu”?

Oznacza to, że lokator czy najemca nie będzie miał kredytu przypisanego na siebie- nie będzie zaciągał kredytu, nie będzie badana jego zdolność kredytowa a w razie braku spłaty mieszkanie nie będzie sprzedane przez komornika. Kredyt na budowę zaciąga spółdzielnia i to ona odpowiada za jego spłacenie. Lokator spłaca miesięcznie swoje mieszkanie (kwotę kredytu przypadającą na swoje mieszkanie), jeśli natomiast zalega z płatnościami wiele miesięcy to umowa zostaje przerwana tak jak w przypadku najmu; po znalezieniu nowego lokatora na miejsce poprzedniego wkład własny zostaje zwrócony pierwszemu lokatorowi (pomniejszony o zaległości).

 

Czy w mojej miejscowości powstaną takie mieszkania?

Mieszkania lokatorskie mają pojawiać się w całej Polsce, od Państwa zależy, jak szybko. Im więcej osób z danej okolicy zapisanych o naszej bazy, tym szybciej rozpocznie się tam proces inwestycyjny. Jest to skomplikowana procedura, wymaga wielu zezwoleń i zgód, a co za tym idzie, odpowiedniego czasu. Zachęcamy do zapisywania się na dany rejon, im więcej osób wskaże daną miejscowość, tym szybciej będzie można przeforsować w urzędzie np. pozwolenie na budowę, bo włodarze zobaczą, że setki ludzi czekają na mieszkania.

 

Czy mieszkania będzie budowała istniejąca spółdzielnia?

Czasami mieszkania budują spółdzielnie istniejące, jednak często są to zupełnie nowe spółdzielnie

 

Gdzie mogę zapisać się na mieszkanie?

Jedyną obowiązującą listą jest ta, na którą można zapisać się wypełniając ankietę na stronie mieszkanialokatorskie.pl/zapisz-sie-na-mieszkanie-lokatorskie-dla-siebie.html

 

Czemu w ankiecie są informacje o kredytach, jeśli to mieszkanie bez kredytu?

Klikanie zgód na kontakt w celu przedstawienia oferty kredytu jest dobrowolne- nie trzeba tego zaznaczać, jeśli nie są Państwo zainteresowani kredytem np. na wykończenie mieszkania. Dla osób zainteresowanych kredytem na dobrych warunkach np. na wykończenie mieszkania lub wkład własny odezwą się osoby, które pomogą w przeprowadzeniu takiej procedury. Aby mogły tego dokonać należy kliknąć zgody na kontakt.

 

Po co wypełniać ankietę?

Jeśli jestem zainteresowany/zainteresowana mieszkaniem lokatorskim w Twojej okolicy możesz zapisać się na listę chętnych. W razie gdyby takie mieszkania w Twojej okolicy miały powstać zostaniesz o tym powiadomiony w pierwszej kolejności.

 

Dlaczego te mieszkania są tańsze od innych nowych na rynku?

Gdyż spółdzielnia nie zarabia na ich zbudowaniu. Nie ma tu dewelopera, który w cenie mieszkania zawiera swoją marżę. Cena mieszkania to cena działki, koszt wybudowania oraz koszt przeprowadzenia całego procesu. Dodatkowo kredyt, który dostaje spółdzielnia jest kredytem na preferencyjnych warunkach- często o niższym oprocentowaniu niż gdyby był to indywidualny kredyt hipoteczny.

 

Jaka będzie cena wykupu mieszkania za kilka lat?

Będzie ona wynosiła resztę ceny wybudowania mieszkania. Jeśli aktualnie jest podane, że mieszkanie kosztuje np. 3500 zł za metr kwadratowy (cena z działką) i za tyle zostanie wybudowane, to tak będzie kalkulowana cena wykupu minus wpłacone raty oraz wkład własny. Przykładowo 40 metrowe mieszkanie w tej cenie:

  • cena mieszkania to 3500 x 40 metrów = 140 000 zł
  • wkład własny to przykładowo 20% = 28 000 zł
  • miesięcznie do spłacenia rata z odsetkami to 542 zł
  • po np. 5 latach spłacone będzie ok. 32 520 zł

Rachunek w przypadku wykupu to 140 000 – 28 000 - 32 520 = 79 480 zł pozostaje do spłacenia jeśli chcemy zostać właścicielami mieszkania. W przypadku gdy chcemy być właścicielami musimy albo opłacić tą kwotę gotówką albo zaciągnąć kredyt hipoteczny indywidualny na siebie na to mieszkanie.