Artykuły

Najem czy własność? Czy można to pogodzić?

Najem czy własność? Czy można to pogodzić?

Coraz większa liczba ludzi decyduje się na zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu. Powodów jest wiele. Po pierwsze cena mieszkania, po drugie brak zdolności kredytowej, po trzecie praca, która wymaga częstej alokacji. Jednak starsze pokolenia nie uznają innej możliwości posiadania mieszkania niż odrębna własność. Czy jest jakieś rozsądne rozwiązanie?

 

Z pewnością najem jest dla dużej części nabywców dobrym rozwiązaniem i to z wielu różnych powodów. Jednak większość z nas, niezależnie od wszystkiego, myśli o własnym mieszkaniu, nawet jeśli miałaby to być tylko lokata kapitału. Czy jest szansa na pogodzenie istniejących warunków z potrzebami i możliwościami?

 

Ciekawym rozwiązaniem może być mieszkanie w spółdzielni, która buduje mieszkania pod wynajem. Połączenie najmu z zapisami ustawowymi dla spółdzielni otwiera zupełnie nowe możliwości. To mieszkanie w najmie z możliwością dojścia do własności. Oczywiście wszelkie terminy i zasady ustalają regulaminy spółdzielni, z którymi koniecznie należy się zapoznać

 

Podstawowe korzyści najmu z możliwością dojścia do własności

  1. Brak konieczności posiadania zdolności kredytowej - rata spłacana jest do spółdzielni, która angażuje środki własne w wysokości około 75% kosztów.
  2. Możliwość zamieszkania we własnym mieszkaniu, które można przekształcić z najmu w odrębną własność po spłaceniu wartości jego wybudowania w terminie i zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
  3. Możliwość rezygnacji z mieszkania na każdym etapie z odzyskaniem poniesionego wkładu w terminie i zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
  4. Opłata czynszowa i rata kredytu są w łącznej kwocie niższe od kwoty najmu mieszkania na wolnym rynku.

 

Mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego finansowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W każdym projekcie realizowanym w tej opcji decyduje kolejność zgłoszeń wpisanych w poniższej ankiecie, która nie jest żadnym zobowiązaniem, ale w przypadku rozpoczęcia inwestycji daje możliwość poinformowania zainteresowanych:

 

Zapisz się na mieszkanie

 

Inwestycje w realizacji

WROCŁAW

We Wrocławiu powstanie osiedle z 556 mieszkaniami. Budowa podzielona jest na etapy. Cena metra kwadratowego mieszkania to 5000 zł brutto.

 

Wrocław PZT

 

Widoki

 

czerwony

  

Inwestycje w przygotowaniu

Aktualnie trwają też prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji. Wytypowane zostały do tego następujące miejscowości: Gdańsk, Chełm, Świdnik i Bydgoszcz.

 

O rozpoczęciu prac związanych realizacją inwestycji będziemy informować na bieżąco.

Niemniej już teraz można skorzystać z wpisu w ankiecie, która do niczego nie zobowiązuje, ale daje możliwość znalezienia się wśród osób, które będą podpisywać umowy. Przypomnijmy – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zapisz się na mieszkanie

 

  *Warunki przedstawione w artykule i grafikach nie stanowią oferty w rozumieniu prawa handlowego lecz są przykładem możliwości według wstępnych wyliczeń związanych z inwestycją. 

Publikacja: 29-12-2019