Wszystko wskazuje na to, że Narodowy Program Mieszkaniowy budowy mieszkań lokatorskich przez spółdzielnie mieszkaniowe, zaczyna działać. Spółdzielnia Mieszkaniowa Oświecenia w Krakowie planuje budowę czterech nowych budynków dla członków spółdzielni.
Można?
- Nie tylko można, ale trzeba. Spółdzielnia mieszkaniowa musi się rozwijać. Większe zasoby spółdzielni gwarantują niższe koszty ich utrzymania, co na wprost przekłada się na opłaty, zależne od spółdzielni, ponoszone przez jej członków – mówi Jan Wiszniewski, prezes spółdzielni Oświecenia w Krakowie.
Czy mieszkania lokatorskie nie są przypadkiem reliktem minionej epoki?
- Wręcz przeciwnie. Dopiero teraz dorastamy do prawdziwej idei spółdzielczości. W PRL-u było to uwarunkowane politycznie, dzisiaj ekonomicznie. Na rynku nieruchomości musi być wybór. Nie każdego stać na zakup mieszkania. Wynajem też nie jest zbyt tani. Alternatywą mogą być spółdzielcze mieszkania lokatorskie, które stanowią szansę na własne mieszkanie wszystkim tym, którzy nie są w stanie pozyskać go w drodze zakupu. Praktycznie własne mieszkanie bez zaciągania kredytu – czy jest lepsze rozwiązanie?
Czy jest zatem zainteresowanie takimi mieszkaniami?
- Ogromne. Obawiam się, że nie będziemy w stanie zadowolić wszystkich zainteresowanych mieszkaniami członków spółdzielni, bo wybudujemy ich zbyt mało. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktowania się z naszymi pracownikami lub do bezpośredniego zapisywania się w ogólnopolskiej bazie osób zainteresowanych mieszkaniem lokatorskim w witrynie mieszkanialokatorskie.pl
Informacja spółdzielni dla osób zainteresowanych znajduje się pod tym linkiem: https://www.oswiecenia.pl/wp-content/uploads/2017/06/Mieszkania.pdf
Jaki jest przewidywany koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania?
- Po wstępnych przeliczeniach przyjmujemy 3500 zł za m2. Oczywiście bierzemy pod uwagę aktualne ceny materiałów i kosztów budowy. Mam nadzieję, że drożej nie będzie.
Z Janem Wiszniewskim, prezesem spółdzielni Oświecenia w Krakowie rozmawiał Bogusław Heger.
Obserwując rosnące zainteresowanie budownictwem spółdzielczym lokatorskim, można mieć nadzieję, że w najbliższych latach problem mieszkaniowy w Polsce, choć w niewielkim procencie, ale jednak będzie mniejszy.