Czy mieszkanie lokatorskie jest dla Ciebie?

Coraz więcej młodych osób decyduje się na wyprowadzkę z domu rodzinnego. Młodzi ludzie pragną się usamodzielnić i zacząć życie „na swoim”. Podejmując taką decyzję, stoją przed naprawdę trudnym w dzisiejszych czasach zadaniem – co zrobić, by w ogóle mieć możliwość finansową posiadania czegoś swojego?

 

Niełatwo dziś młodym ludziom uzyskać zdolność kredytową, zwłaszcza tym z niezbyt długim stażem pracy na umowach. Dodatkowym utrudnieniem są ich ograniczone możliwości budżetowe. Ceny mieszkań rosną, a zarobki niestety statystycznie stoją w miejscu. Inflacja wciąż rośnie, co z jednej strony utrudnia nam życie codzienne, a z drugiej motywuje i skłania do inwestycji – np. w mieszkanie. Młode pokolenia często rezygnują z poszukiwania swojego „wymarzonego M” na rzecz niewielkich, ledwo zaspokajających podstawowe potrzeby kawalerek – wychodzą z założenia, że od wynajmowanego lepsze jest mieszkanie „ciasne, ale własne”. Jeśli już chcemy zdecydować się na kupno mieszkania, jakie wybrać?
A co z osobami starszymi, często w podeszłym wieku, które jesień swojego życia chcą wspólnie przeżyć w godnych warunkach, we własnych czterech ścianach, ale z powodu krętych życiowych dróg, nie posiadają zdolności kredytowej?

Program „Mieszkania Lokatorskie” został stworzony właśnie dla nich. Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, chcą posiadać własne mieszkanie i zamieszkać w nim w czasie niedługim od wypełnienia formalności inwestycyjnych. Osoby te mogą liczyć nie tylko na mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i w bardzo konkurencyjnej cenie, ale też na brak skomplikowanych formalności i pomoc ze strony Zespołu Obsługi Programu „Mieszkania Lokatorskie”.

 

Co daje Ci mieszkanie w formule lokatorskiej? Jakie są jego główne zalety?

Jest atrakcyjniejsze cenowo od deweloperskiego – w przypadku mieszkania deweloperskiego, jego wysoki koszt powodują aż 3 czynniki składowe: cena gruntu, koszt budowy mieszkania oraz zysk. Gdy mówimy o mieszkaniu lokatorskim, czyli realizowanym za pośrednictwem Spółdzielni, możemy zupełnie zapomnieć o kwestii zysku. Co więcej, często odchodzi również koszt zakupu gruntu – jeżeli tylko spółdzielnia posiada go w swoich zasobach.

Możesz, ale nie musisz go wykupić – każdy z lokatorów ma prawo pozostać na zasadach najmu lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W przypadku chęci wykupu - przekształcenia nieruchomości w odrębną własność - taka możliwość jest zagwarantowana ustawowo. Jeśli lokator nie zdecyduje się jednak na wykup, to mieszkanie będzie stanowiło nadal własność (majątek) Spółdzielni. Mieszkanie lokatorskie pozostawia więc możliwość wyboru, bez narzucania czy wymagań - wszystko dostosowane jest od potrzeb, woli i sytuacji życiowej osoby wynajmującej.

Po wykupie jesteś pełnoprawnym właścicielem mieszkania – bez względu na to jak długo korzystałeś z mieszkania na zasadzie najmu, po jego wykupie (wyodrębnieniu własności) stajesz się jego pełnoprawnym właścicielem. Możesz je sprzedać, podnająć, darować, zapisać w testamencie itd.

Nie musisz wykazywać zdolności kredytowej - kredyt w sytuacji mieszkania lokatorskiego jest zaciągany przez spółdzielnię, nie przez osobę wynajmującą. Oprócz zapewnienia możliwości mieszkania, to rozwiązanie daje lokatorom poczucie ogromnego bezpieczeństwa i stabilizacji.

Odbierasz mieszkanie w stanie deweloperskim – daje to możliwość urządzenia go w całości według własnej koncepcji i pomysłów, bez narzucania rozwiązań. Z zaaranżowaniem wnętrz i decyzją jak chcielibyśmy rozplanować mieszkanie nie musimy się też spieszyć – od podpisania umowy minie kilka miesięcy do startu budowy inwestycji, a ta będzie trwała około 2 lat.