Dom czy mieszkanie – co jest lepszym rozwiązaniem?


Zastanawiasz się, czy lepszą opcją będzie dla Ciebie kupno mieszkania, czy domu? Nie wiesz, co powinieneś wziąć pod uwagę przy dokonywaniu takiego wyboru? Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Pragniesz być świadomy czekających Cię kosztów?


To o czym przede wszystkim należy pamiętać przy decydowaniu o kupnie nieruchomości to fakt, że pieniądze nie są jedynym aspektem, który należy tutaj uwzględnić. Wybór „mieszkanie vs. dom” to nie tylko koszty, ale też decydowanie pomiędzy obowiązkami, wygodami i konkretnymi stylami życia.


Powierzchnia

Jednym z najważniejszych tematów przy dokonywaniu wyboru między mieszkaniem a domem, jest powierzchnia potrzebna do odczuwania przez lokatora komfortu życia na co dzień. Wszystko zależy tutaj od potrzeb każdego z nas. Niektórzy wygodę życia uzależniają od dużego metrażu, swobody w rozplanowaniu układu pomieszczeń oraz aranżacji przestrzennych, dużych wnętrz. To wszystko będzie niewątpliwie zapewniał nam duży, przestronny dom, często z ogrodem w pakiecie. W razie ewentualnych planów na zmiany czy przeróbki w obrębie wystroju i rozplanowania pokoi – o to też z pewnością łatwiej na większej, domowej powierzchni.
Niewątpliwą zaletą mieszkania jest z kolei brak większych zobowiązań dotyczących spraw technicznych utrzymania budynku mieszkalnego. Mała powierzchnia oznacza również mniej problemów związanych z zaaranżowaniem przestrzeni, czy późniejszym dbaniem o porządek.


Wygoda

Codzienne dbanie o stan domu/ mieszkania zdecydowanie przemawia na korzyść tego drugiego. Zepsute sprzęty, zmiany w ogrodzie, remonty części wspólnych, koszenie trawników – wszystkie te sprawy są nieodłącznym aspektem mieszkania w domu jednorodzinnym. Co więcej, wszelkie awarie jak np. brak wody czy elektryczności rozwiązuje w przypadku mieszkania zarządca osiedla, z kolei w przypadku domu – jego właściciel.

Osiedle mieszkaniowe zapewnia nam często dodatkowe bezpieczeństwo, a czasem również monitoring rejestrujący każde podejrzane zdarzenie. Jednym słowem – mieszkanie zapewnia nam pewien komfort. Płacimy comiesięczny czynsz administracji i nie musimy martwić się o kwestie formalne.
W kontekście wygody, dom zdecydowanie wygrywa z mieszkaniem. Na pewno istotny jest związany z nim spokój i niezależność, często bliskość natury zlokalizowanej w pobliżu i niewątpliwie brak problemów z sąsiadami. Nasza decyzyjność jest też nieporównywalnie większa w przypadku niezależnego domu – to my mamy wpływ na jego całościowy wygląd, a często także otoczenie i zmiany, które chcemy wprowadzić. Nie będą nas dotyczyć również ustalenia wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych – o wszystkim bowiem decydujemy sami.

W domu możemy relaksować się na wiele sposobów i wedle naszych potrzeb, nie jak np. na niewielkim balkonie, który przynależy do mieszkania i narzuca nam określone formy wypoczynku.


Lokalizacja

Bloki i osiedla są zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu miejsc takich jak szkoły, sklepy, przedszkola, przychodnie lekarskie czy przystanku autobusowe. Na tle domów jednorodzinnych, usytuowanie mieszkań osiedlowych wypada zdecydowanie lepiej. W przypadku domów jednorodzinnych częsty problem to utrudniona komunikacja miejska, która uniemożliwia poruszanie się jakimkolwiek innym środkiem transportu, niż własnym samochodem. To istotna kwestia, zarówno kiedy prowadzimy życie rodzinne, jak i w pojedynkę. Odpoczynek na łonie natury, z dala od centrum miasta, może być natomiast argumentem zdecydowanie przemawiającym za wybraniem domu na peryferiach. Żadna inna lokalizacja nie zapewni nam tyle spokoju i zieleni w pobliżu miejsca zamieszkania. – pod warunkiem, że w drodze do domu nie stoimy w korku przez wiele godzin.


Koszty utrzymania

Ogółem przyjęło się, że koszty domu są wyższe, niż koszty mieszkania. Przede wszystkim jest to jednak uzależnione od ilości lokatorów, ich trybu życia, technologii wykonania budynku mieszkalnego i przede wszystkim lokalizacji, w jakiej kupujemy nieruchomość. Dom poza miastem może finalnie generować mniejsze koszty i być bardziej atrakcyjny cenowo w utrzymaniu, niż mieszkanie w centrum dużego miasta. Warto pamiętać, że właściciele domów muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami za chociażby posiadanie garażu, piwnicy, czy jakichkolwiek innych budynków wolnostojących, które są powiązane z ziemią, na której postawiony został ich dom. Posiadacze mieszkań natomiast zobowiązani są regulować na bieżąco inne opłaty, takie jak chociażby czynsz, który zwykle zawiera koszty administracyjne związane ze zużyciem wody, wywóz śmieci, odprowadzenie ścieków, czy też opłaty związane z ogrzewaniem.

Zdecydowanie pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym, to dla wielu bardzo trudna decyzja. Nie należy zatem, przy dokonywaniu wyboru, kierować się ogólnikami i nie sugerować opiniami innych. Dobrze jest dokładnie przemyśleć co jest dla nas indywidualnie najlepszym rozwiązaniem na długie lata i w dalekiej perspektywie będzie nie tylko dla nas wygodne, atrakcyjne cenowo, ale również optymalnie rozsądne.