Wiosenny nabór wniosków o kredyt SBC: spółdzielnie znów będą budować! Tym razem Częstochowa oraz Zabłudów na Podlasiu.

W dniu 14.06.2024r. na stronie BIP Banku Gospodarstwa Krajowego ogłoszona została lista rankingowa projektów mieszkaniowych, które przeszły pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej wiosennej edycji składania wniosków o kredyt preferencyjny SBC. Lista dostępna jest pod tym adresem: www.bkg.pl/bip 


W wyniku ograniczonej dostępności środków w tej edycji, złożone na wiosnę projekty zostały poddane ocenie i sklasyfikowane według uzyskanych punktów. Spośród nich, projekty w dwóch spółdzielniach: w Blachowni (w pobliżu Częstochowy) oraz w Zabłudowie (koło Białegostoku) znalazły się w gronie inwestycji możliwych do zrealizowania przy udziale tego korzystnego finansowania!

Poza w. w. projektami pozytywną ocenę wiarygodności uzyskały również spółdzielnie w Warszawie oraz w Tychach, niestety jednak nie zdobyły wystarczającej liczby punktów.


Większość projektów stanowiących stawkę to inwestycje SIM i TBS, skupiające się na budowie mieszkań przeznaczonych do wynajmu bez możliwości spłaty mieszkania na własność. SIM i TBS z założenia muszą współpracować z gminami (są to spółki gminne!) i zdobywają dodatkowe punkty za taką kooperację. To powoduje, że spółdzielnie z obszarów, gdzie gminy nie angażują się w budowę mieszkań, mają ograniczone szanse na pozyskanie atrakcyjnego finansowania projektów, a mieszkańcy tych gmin, spełniający warunki ustawowe dotyczące dochodu i braku własnego lokalu pozbawiani są szans na własne mieszkanie.


Kredyt preferencyjny SBC z Banku Gospodarstwa Krajowego przyznawany jest na najlepszych możliwych warunkach na rynku: 0% marży przez 30 lat i 2% WIBOR gwarantowane przez pierwsze 5 lat spłaty, zapewniającym niskie miesięczne raty. Aby uzyskać mieszkanie finansowane takim kredytem przyszły lokator musi spełnić określone kryteria dochodowe oraz nie posiadać na własność mieszkania w miejscowości, gdzie powstanie inwestycja.

Blachownia, k. Częstochowy


Projekt zakłada budowę osiedla 335 mieszkań w kilku etapach. Już dziś można zapisać się na listę chętnych wskazując województwo śląskie: https://mieszkanialokatorskie.pl/zapisz_sie

Osoby zapisane na tę listę jako pierwsze otrzymają więcej informacji o inwestycji, a także link do możliwości rezerwacji konkretnych mieszkań.

Zabłudów, k. Białegostoku


II etap inwestycji w Zabłudowie: budowa 75 mieszkań w jednym budynku. Rezerwacje na mieszkania już się rozpoczęły, więcej informacji można uzyskać na dedykowanej stronie inwestycji: www.osiedlekalwinowka.pl

Liczymy na zwiększenie limitu środków dla kredytu SBC w następnych edycjach, tak aby mogło powstawać jeszcze więcej mieszkań lokatorskich z dojściem do własności.