klucze do mieszkania na wydruku układu mieszkania

Zdradzamy, kiedy 2% jest prawdziwym 2% (bez marży banku). 

Dlaczego Bezpieczny Kredyt 2% na ogół tak naprawdę nie jest oprocentowany na 2%? Rata kredytu hipotecznego składa się z dwóch składników: wskaźnika WIBOR oraz marży banku. Tak samo jest w przypadku programu BK2, w którym tytułowe 2% to tak naprawdę składowa oprocentowania. Jest jednak wyjątek, w którym Bezpieczny Kredyt można spłacać bez marży banku, co więcej, nie jest też weryfikowany wiek nabywcy.

Nowa ustawa obniża WIBOR wybranych kredytów do tytułowych 2%. Każdy bank dodaje do tego jednak swoją marżę, która wynosi od 1,9% do nawet 3,5 %. Jeśli więc marża banku wyniesie przykładowe 3%, to oprocentowanie "Bezpiecznego kredytu 2%" tak naprawdę będzie równe 5%. Różnica oprocentowania 2% i 5% w miesięcznej spłacie średniej wielkości mieszkania może wynieść nawet 1000 zł.

 

Tylko w spółdzielni 2% bez marży banku 

Jak się okazuje, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu oprocentowanie w ustawie BK 2% wyniesie tylko 2%. Wyjątek stanowią mieszkania spółdzielczo-lokatorskie (np. www.aleja-platanowa.pl, www.osiedlekalwinowka.pl), w których kredyt na budowę zaciąga spółdzielnia, tym samym lokatorzy nie zawierają żadnej umowy z bankiem. Bank nie bada więc ich zdolności kredytowej ani wieku. Jeśli spółdzielnia na budowę nowych mieszkań zaciągnie preferencyjny kredyt SBC, to zgodnie z zasadami tego kredytu, do spłacanych rat nie zostanie doliczona marża banku. Co więcej, od 3 lipca, po wprowadzeniu ustawy o Bezpiecznym Kredycie 2%, WIBOR tych kredytów dla spółdzielni wynosi 2%. Pozostaje to jedynym składnikiem oprocentowania takiego kredytu, sprawiając, że spłata swojego mieszkania ze spółdzielnią jest dużo atrakcyjniejsza.

Dla przykładu, mieszkanie 40 m2 w tej samej cenie i wysokości wkładu własnego kupowane u dewelopera miesięcznie będzie nas kosztowało 1581 zł, natomiast to samo mieszkanie spłacane ze spółdzielnią już tylko 1080 zł!

 

Brak kryterium wieku

Co więcej, w tym typie inwestycji nie jest badany wiek przyszłego lokatora ani jego zdolność kredytowa. Aby stać się właścicielem mieszkania należy wpłacić wkład własny i przez min. 5 lat spłacać mieszkanie w czynszu. Po tym czasie można mieszkanie wykupić na własność za pozostałą do spłaty cenę. Cena ta nie zawiera marży dewelopera, ponieważ spółdzielnia buduje po kosztach. Warto dodać, że lokal można spłacać przez maksymalnie 30 lat w niskich ratach, które są korzystniejsze finansowo od tych w kredycie hipotecznym.